BARTOSZ LISTWAN - ZAUCHA PROJEKT
koncert
Koncert z muzyką artysty jazz-rockowego, który jest jedną z największych inspiracji muzycznych, synonimem doskonałości wokalisty rozrywkowego. Szczególną uwagę Bartosz Listwan w koncercie zwraca na fenomenalną swobodę artysty w ekspozycji warstwy rytmicznej zawartej w strukturach literackich, poczucie swingu, feeling, realizację fraz wokalnych z tak charakterystyczną ekspozycją faktury rytmicznej off beat, a przy tym dbałość o estetykę języka polskiego, zachowanie jego naturalnej akcentuacji.
Wnikliwa analiza powyższych elementów wykonawstwa wokalnego stała się dla Bartosza Listwana istotnym impulsem do podjęcia próby przedstawienia własnych adaptacji znanych evergreenów wykonywanych w zeszłym stuleciu przez mistrza. Wybór padł na utwory, które inspirowały go przede wszystkim ze względu na swoją treść muzyczną oraz wielki wpływ ma także wartość semantyczna prezentowanego repertuaru.
"Bartosz Listwan - ZAUCHA PROJEKT” - stanowi zbiór dziesięciu autorsko zaaranżowanych utworów słowno-muzycznych, w tym kompozycje duetu Jerzego Jarosława Dobrzyńskiego - kompozytora oraz autora tekstów Zbigniewa Książka: Siódmy rok; Myśmy byli sobie pisani; Julo, czyli mus, męski blues; Byłaś serca biciem oraz Jak na lotni muzyka: Waldemar Świergiel, słowa: Andrzej Sobczak, Leniwy diabeł muzyka: Włodzimierz Korcz, słowa: Wojciech Młynarski; Co jest grane muzyka: Marek Stefankiewicz; słowa: Grażyna Brall, Gdzie ta muzyczka muzyka: Jacek Mikuła, słowa: Agnieszka Osiecka; Wieczór nad rzeką zdarzeń muzyka: Janusz Koman, słowa: Janusz Kondratowicz; Bądź moim natchnieniem muzyka: Antoni Kopff, słowa: Wojciech Młynarski.
Bartosz Listwan projekt ten postrzega nie tylko z perspektywy wokalisty, ale także współautora prezentowanych aranżacji. Wydarzenie osadzone w nurcie szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej, wzbogaconej o elementy jazzu, funky, folku, r’n’b, muzyki skandynawskiej oraz filmowej zbiór piosenek stanowi artystyczny ukłon w stronę jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Stanowi fuzję muzyki wokalnej oraz współbrzmień instrumentów akustycznych i elektronicznych.występują:
Bartosz Listwan
Jerzy Główczewski
Saksofonista, kompozytor, pedagog. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Profesor nadzwyczajny w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Laureat I Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Improwizacji jazzowej w Katowicach. W swoim dorobku posiada pięćdziesiąt nagranych płyt CD. Płyta “W piątek wieczorem” autorstwa Sławka Wierzcholskiego i Wojciecha Karolaka otrzymała status “Złotej Płyty“, a album “Requiem for my friend” Zbigniewa Preisnera pięciokrotnie został uhonorawany statusem “Platynowej Płyty“. Autor wyjątkowej publikacji pt. “Współczesne techniki w improwizacji jazzowej“, która doczekała się wznowienia. Koncertował u boku takich gwiazd jak: Chick Corea, Eddie Gomez, Brian Blade, Eric Marienthal, Freddy Cole, Joe Faddis, Urszula Dudziak, Peter Herbolzheimer i inni.
Kosma Kalamarz
Basista, muzyk sesyjny, edukator. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wykładowca klasy gitary basowej na UJD w Częstochowie. Prowadził warsztaty i koncertował w Europie i USA. Na co dzień współpracuje z gwiazdami polskiej sceny muzycznej.
Przemysław Smaczny
Absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 2012-2017 asystent na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Na stałe współpracuje z takimi artystami jak Piotr Rubik, Kuba Sienkiewicz oraz Karolina Leszko. Koncertował na licznych festiwalach międzynarodowych i krajowych oraz brał udział w kilkudziesięciu sesjach nagraniowych, zarówno studyjnych jak i telewizyjnych. Z zespołem Myszkovia Band akompaniował takim artystom jak: Zbigniew Wodecki, Grażyna Łobaszewska, Urszula, Kasia Kowalska, Małgorzata Ostrowska i wielu innych.
Michał Rorat
Absolwent Akademii Jana Długosza- w 2009 r. ukończył studia na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Wykładowca w klasie instrumentów klawiszowych podczas warsztatów Muzyczna Owczarnia. Od ponad 12 lat jako akompaniator i kompozytor współpracuje z Teatrem im. Adama Mickiewicza. W 2011 r. wydał swoją pierwszą solową płytę, na której można usłyszeć znane standardy jazzowe, jak również kompozycje własne. Występował z takimi muzykami jak m.in. Robert Janowski, Marcin Pospieszalski, Halina Frąckowiak, Zbigniew Wodecki, Bernard Maseli, Piotr Machalica, Krzesimir Dębski, Muniek Staszczyk, Andrzej Dąbrowski, Brad Terry czy Frank Parker.
Organizatorem 13. Nocy Teatrów GZM jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

